تبلیغات
جامعه مترقی نتیجۀ دانش و آگاهی، وجدان پاک و مسئولیت پذیری مدنی انسانهای آن جامعه است . - 16فن آوری کلیدی جدید کشورهای صنعتی تا سال 2020
جامعه مترقی نتیجۀ دانش و آگاهی، وجدان پاک و مسئولیت پذیری مدنی انسانهای آن جامعه است .
نوشته شده در تاریخ جمعه 24 دی 1389 توسط عبدالامیر ادیبی نژاد | نظرات ()

۱۶فنآوری كلیدی در سال ۲۰۲۰

 

منبع : وبلاگ اخبار علمی http://elminews.blogspot.com/

 

به نظر می رسد كه تا سال ۲۰۲۰ در كشورهای پیشرفته جهان شانزده فنآوری پیشرفته كاملا رایج شده و تقاضای بازار قابل ملاحظه ای برای آنها وجود داشته باشد. این فنآوری ها كه بر بخش های مختلف زندگی اعم از تامین آب و غذا، زمین، جمعیت، حكومت، ساختار اجتماعی، انرژی، سلامت و بهداشت، توسعه اقتصادی، آموزش، دفاع و امور نظامی، و نهایتا محیط زیست و آلودگی تاثیرات چشمگیری خواهند گذاشت، عبارتند از:

 

انرژی خورشیدی ارزان: سیستم های انرژی خورشیدی به اندازه كافی ارزان می شوند تا به طور گسترده و فراگیر در دسترس مردم كشورهای رو به توسعه و كمتر توسعه یافته و همچنین جوامع عقب مانده از لحاظ اقتصادی قرار بگیرند.

 

ارتباطات بی سیم برون شهری - روستائی: اتصال گسترده تلفنی و اینترنتی بدون نیاز به وجود یك زیرساخت شبكه سیمی

 

دستگاه های ارتباطی برای دسترسی همه جائی به اطلاعات: دستگاه های ارتباطی و ذخیره اطلاعات - اعم از با سیم و بی سیم- كه دسترسی چالاك به منابع اطلاعاتی را در هر زمانی و هر مكانی میسر می سازند. این دستگاه ها كه به طور یكپارچه با پروتكل های ارتباطات و ذخیره داده كار می كنند ظرفیت های رو به افزایشی برای ذخیره نه تنها متن بلكه رسانه های فرامتنی و اطلاعات لایه لایه ای به شكل تصویر، صدا، موسیقی، ویدئو، و فیلم خواهند داشت.

 

محصولات اصلاح شده ژنتیكی: این غذاها به خاطر افزوده شدن ویتامین ها و دیگر تركیبات مغذی ارزش غذائی بیشتری داشته و از طریق سازگاری با شرایط محلی و نیز افزایش مقاومت در برابر آفت ها میزان برداشت آنها بیشتر و میزان آفت كش های به كار رفته برای آنها كمتر است.

 

دستگاه های آزمایش سریع: آزمایش هائی كه به سرعت و گاهی اوقات همزمان انجام شده و نشان می دهند كه آیا مواد بیولوژیك مشخصی در جائی وجود دارند یا ندارند.

 

فیلترها و كاتالیزور ها: تكنیك ها و دستگاه هائی كه بدون نیاز به نیروی كار متخصص می توانند منابع آب محلی را به سرعت تصیفه و از آلودگی ها پاك و قابل شرب كنند.

 

رسانش هدفمند دارو به سلول ها: داروهای هوشمندی كه تومورها و عوامل بیماری زا در در بدن را هدف گیری كرده و بی آنكه به بافت ها و سلول های سالم آسیب برسانند با بیماری ها مبارزه می كنند.

 

مسكن های ارزان و خودكفا: مسكن ها متكی به خود و استطاعت پذیر كه مطابق شرایط محلی برای مردم سرپناهی فراهم می كنند و نیز انرژی لازم برای گرما و سرما و آشپزی را تامین می كنند.

 

ساخت و تولید سبز: فرآیند های ساخت و تولید نوین كه با رفع كامل یا كاهش شدید جریان های فاضلاب صنعتی ضروت استفاده از مواد سمی را از بین می برند.

 

برچسب گذاری محصولات تجاری و انسان ها با استفاده از تكنیك های شناسائی مبتنی بر فركانس رادیوئی: كاربرد گسترده برچسب های رادیوئی برای ردیابی محصولات تجاری از كارخانه ها تا مصرف كننده و همچنین ردیابی انسان ها و جابجائی های آنها.

 

خودروهای سوخت تركیبی (هایبرید): خوردروهای قابل خرید در بازار عمومی كه در سیستم قدرت آنها احتراق داخلی با دیگر منابع قدرت تركیب شده و در عین حال قادر به بازیافت انرژی تلف شده ترمز هستند.

 

حسگر های فراگیر: حضور حسگرهای پیچیده در همه مكان های عمومی و وجود شبكه های حسگری داده ها برای مراقبت آنی و لحظه به لحظه از محیط زندگی.

 

مهندسی بافت سلولی: طراحی و مهندسی بافت های سلولی زنده برای پیوند زدن به افراد بیمار و نیازمند.

 

روش های بهتر تشخیص پزشكی و جراحی: فنآوری های مرتبط با دقت زیاد در تشخیص بیماری و اثربخشی فوق العاده بیشتر در عمل های جراحی بدون شكافتن بدن و با دوران نقاهت كوتاه تر.

 

رایانه های پوشیدنی: ابزارهای رایانه ای كه در انواع لباس یا دیگر وسائل همراه مانند كیف دستی یا جواهر آلات تعبیه می شوند.

 

رمزنگاری كوانتومی: روش های مبتنی بر مكانیك كوانتوم كه اطلاعات را برای انتقال با امنیت رمزنگاری می كنند.

مطالب تكمیلی:

انقلاب جهانی تكنولوژی؛ روندهای جهانی در بیوتكنولوژی، نانوتكنولوژی، تكنولوژی مواد و هم افزائی آنها با تكنولوژی اطلاعات تا سال 2015، ستاد ویژه توسعه فنآوری نانو

http://nano.ir/sub_books.php?page=propbooks&title=properties

 
برچسب ها: تکنولوژیهای جدید، علمی، کشورهای صنعتی 2020،
.: Weblog Themes By MihanTheme :.
درباره وبلاگ
هموطن و دوست ارجمند سلام
این حقیر در این وبلاگ به دنبال آنم تا با درج مطالب و متون مختلف علمی و غیر علمی،دل نوشته ها،تحلیل مسائل و معضلات مختلف و هر آنچه که توان و آگاهی ما را در ساختن کشوری آباد کمک نماید از هم بهره بریم.
عبدالامیر ادیبی نژاد
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظر شما در خصوص وبلاگ و محتوای آن چیست؟

نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.