تبلیغات
جامعه مترقی نتیجۀ دانش و آگاهی، وجدان پاک و مسئولیت پذیری مدنی انسانهای آن جامعه است . - تمرکز رمز پیروزی مردان بزرگ
جامعه مترقی نتیجۀ دانش و آگاهی، وجدان پاک و مسئولیت پذیری مدنی انسانهای آن جامعه است .
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 دی 1389 توسط عبدالامیر ادیبی نژاد | نظرات ()

قطرات باران اگر در‎ ‎نقطه‌ای گرد آید، دریاچه‌ای را تشكیل می‌دهد و اگر پراكنده شود، در ‏دل زمین فرو می‌رود. همچنین است فعالیتهای فكری و بدنی ما‏‎.

تمركز فكر یكی از عوامل كامیابی است.‏‎ ‎تمركز دادن فكر در یك نقطه باعث می‌شود كه ‏فشار فكر به یك نقطه متوجه گردد و‎ ‎هرگونه مانع سرسخت از جلوی پا برداشته شود. ‏نقش تمركز فكر در كار، همان نقش اهرم در‎ ‎فیزیك است. كار اهرم این است كه نیروها را ‏در نقطه‌ای متمركز می‌سازد و با یك فشار‎ ‎متناسب، جسم سنگینی را بلند می‌كند. لذا ‏با تمركز فكر در یك نقطه، بسیاری از‏‎ ‎مشكلات از پیش پای انسان برداشته می‌شود‎.

فعالیتهای بدنی و فكری ما بسان قطرات‏‎ ‎باران است كه اگر در نقطه‌ای گرد آید، دریاچه‌ای ‏را تشكیل می‌دهد، ولی اگر پراكنده‏‎ ‎شود، در دل زمین فرو می‌رود و نتیجه‌ای به دست ‏نمی‌آید‎.

شما آوازه نابغه شرق،‎ ‎شیخ بهائی، را شنیده‌اید. وی در بسیاری از علوم طبیعی و ‏ریاضی و اسلامی دست‏‎ ‎توانائی داشت و به عنوان یكی از چهره‌های درخشان خاور زمین ‏در بسیاری از رشته‌های علمی آثار ارزنده‌ای از خود به یادگار گذارده است. وی می‌گوید‎:

من با دانشمندان‎ ‎نامدار كه ذی فنون بودند و در رشته‌های گوناگون كار كرده، و در هر ‏علمی اطلاعات وسیعی به دست آورده بودند، وارد بحث و مذاكره شدم و بر همه آنها ‏پیروز گشتم. ولی‎ ‎هر موقع با متخصص یك فن یعنی كسی كه تمام نیروی خود را در یك ‏رشته به كار برده بود،‎ ‎به بحث پرداختم سخت مغلوب شدم؛ زیرا بر اثر متناهی بودن ‏نیروی فكری، زوایائی از‏‎ ‎هر علم برای من مخفی مانده بود‏‎.

‏نقش تمركز فكر در كار، همان نقش اهرم در‎ ‎فیزیك است. كار اهرم این است كه نیروها را ‏در نقطه‌ای متمركز می‌سازد و با یك فشار‎ ‎متناسب، جسم سنگینی را بلند می‌كند. لذا ‏با تمركز فكر در یك نقطه، بسیاری از‏‎ ‎مشكلات از پیش پای انسان برداشته می‌شود‎.

قوای عقلی در حل مشكلات بسان اشعه خورشید است كه‏‎ ‎اگر به وسیله ذره بین در ‏نقطه‌ای متمركز نشود، چیزی را كه در مقابل آن قرار گرفته‏‎ ‎است نمی‌سوزاند. و اشعه ‏فكر انسانی تا به نقطه واحدی نتابد موانع را ریشه كن نمی‌سازد و جوانب موضوع را ‏روشن نمی‌كند‎.

معلمان مجرب همواره شاگردان را تشویق می‌كنند كه در هر موضوعی دقت خود را به كار ‏اندازند. دقت جز متمركز ساختن قوا در نقطه‎ ‎ای، چیز دیرگی نیست و همه اكتشافات ‏معلول و اثر مستقیم دقت كاشفین در یك موضوع است.‏‎

عده‌ای هستند كه اصلا در زندگی نقشه و هدف ندارند و بسان یك كشتی و یا هواپیمای‎ ‎بدون قطب نما، سرگردانند. یك چنین كشتی بر اثر تصادم با كوههای مخفی دریائی خرد ‏می‌شود و چنین هواپیمائی به هنگام عبور از روی چاههای هوایی در آن سقوط می‌نماید‎.

افراد بی نقشه نیز براثر تصادم با كوه حوادث از پای در آمده و یا در دره‏‎ ‎نابودی سقوط ‏می‌كنند‎.

عده دیگری هستند كه نقشه دارند ولی پیش ار رسیدن به هدف از‏‎ ‎نیمه راه عقب ‏نشینی می‌كنند و راه دیگری پیش ‍ می‌گیرند. مرد موفق كسی است كه تا به‏‎ ‎هدف ‏نرسد دست از آن برندارد و به كاردیگر اشتغال نورزد. زیرا راه هرقدر دور باشد با‎ ‎پیمودن ‏متوالی با پایان می‌رسد‎.

یكی از علائم‏‎ ‎نوابغ این است كه می‌توانند افكار خود را در نقطه‌ای متمركز ‏سازند‎.

اصولا یكی از وسائل عقب ماندگی گروهی از افراد‏‎ ‎مستعد و آماده این است كه بنا به ‏عواملی گرفتار‏‎ ‎‏“تلون‎ ‎مزاج‎ ‎‏“ می‌شوند و از این شاخه به آن شاخه می‌پرند‎. ‎اینان در ‏قلمروهای مختلف گام می‌نهند؛ كاری را انجام نداده، دست به كار دیگر می‌زنند و ‏می‌خواهند همه كاره شوند ولی سرانجام هیچ كاره اند‏‎.

طبیعت جهان آفرینش به‎ ‎ما خوب درس می‌آموزد: اگر نهالی را چندبار جابه جا كنند، ‏سرانجام پژمرده می‌شود‎. ‎ولی نهالهای ثابت و پابرجا همواره خرم و شاداب جلوه ‏می‌كنند. جابه جا كردن نهال و‎ ‎اصول فكر موجب پریشانی می‌شود و فكر را از رشد و نمو ‏باز می‌دارد. یكی از علائم‏‎ ‎نوابغ این است كه می‌توانند افكار خود را در نقطه‌ای متمركز ‏سازند‎.

همه كاره‎ ‎بودن علاوه بر ضررهای فردی، لطمه اجتماعی شدیدی دارد. چه بسا اقتصاد و ‏فرهنگ یك‎ ‎كشور را فلج می‌سازد و هرج و مرج عجیبی به وجود می‌آورد كه اصلاح آن ‏بسختی صورت می‌پذیرد‎.

بوفون می‌گفت: قریحه و موهبت فقط عبارت از این است كه انسان هوش خود را‏‎ ‎به یك ‏نقطه متوجه سازد‎.‎‏ ‏‎

از نیوتن پرسیدند‎:‎‏ “چطور‎ ‎موفق به این اكتشافات زیاد شدید؟”‏‎ ‎وی جواب داد‏‎: ‎‏"با تأمل ‏مستمر در آنها‎.” ‎او‎ ‎درباره یك موضوع آنقدر فكر و تأمل می‌كرد تا برایش مانند روز روشن ‏می‌گردید‎.

یكی از مزایای تمدن كنونی پرورش دادن استادان متخصص است؛ تنوع و كثرت ‎رشته‌های ‏علوم موضوع تخصص را به صورت یك امر اجتناب ناپذیر در آورده است و اگر این‎ ‎كار از میان ‏برود، كاروان ترقی در حد معینی توقف می‌كند.‏


رمز پیروزی مردان بزرگ، آیة اللّه جعفر سبحانی
برچسب ها: تفکر، تمرکز، آیت الله جعفری سبحانی،
.: Weblog Themes By MihanTheme :.
درباره وبلاگ
هموطن و دوست ارجمند سلام
این حقیر در این وبلاگ به دنبال آنم تا با درج مطالب و متون مختلف علمی و غیر علمی،دل نوشته ها،تحلیل مسائل و معضلات مختلف و هر آنچه که توان و آگاهی ما را در ساختن کشوری آباد کمک نماید از هم بهره بریم.
عبدالامیر ادیبی نژاد
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظر شما در خصوص وبلاگ و محتوای آن چیست؟

نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.